Texas Charter School

             Academic & Athletic League

 

Serving 70 charter schools and growing!

Phone: 512-992-7876    Email: texascharter@gmail.com    Address: 6633 Hwy 290 East, Suite 208 Austin, TX 78723     Fax: 512-291-6558

 

Home Page Athletics Volleyball6-Man TackleFlag FootballCross CountryBasketballSoccerTrack & FieldSoftballBaseballCheerleading Academics  Math OlympiadSpelling BeeChessDramaGeography BeeScience OlympiadChoir

___________________

Mission

The Texas Charter School Academic & Athletic League works to aid the individual growth of  Texas' charter school students, by using  academic and athletic competition, to promote teamwork a healthy lifestyle and the constant pursuit for  academic excellence.

Vision

TCSAAL will develop and maintain annual sport leagues and academic competitions as a venue to showcase charter school students in Texas.

The 2011-2012 Basketball

Season Begins 11/8/11

 

2011 High School Basketball All-Region & All-State Teams

 

TCSAAL 2011 High School Basketball Playoffs:

                         

High School Girls:

State Champion: Williams Preparatory (Dallas)

State Runner-Up: Pegasus School of Liberal Arts & Sciences (Dallas)

State Qualifiers:

Bob Hope School (Houston)

Girls & Boys Preparatory Academy (Houston)

IDEA Alamo (The Valley)

IDEA San Benito (The Valley)

Summit International Preparatory (Dallas)

    

High School Boys:

State Champion: Houston CAN! Main/North (Houston)

State Runner-Up: Fort Worth CAN! (Dallas)

State Qualifiers:

Girls & Boys Preparatory Academy (Houston)

Higgs, Carter, King (San Antonio)

Hope Academy (Houston)

Houston CAN! Hobby (Houston)

IDEA Mission (The Valley)

IDEA San Benito (The Valley)

Landmark (Dallas)

Pegasus School of Liberal Arts & Sciences (Dallas)

Por Vida Academy (San Antonio)

Williams Preparatory (Dallas)

Winfree Denton (Dallas)

               

TCSAAL 2011 6th 8th Grade Basketball Playoffs:

6th-8th Grade Girls:

State Champion: St. Anthony Academy (Dallas)

State Runner-Up: Harmony School of Nature & Athletics (Dallas)

State Qualifiers:

Harmony Science Academy (Houston)

IDEA San Benito (The Valley)

IDEA San Juan (The Valley)

Northwest Preparatory Academy (Houston)

  

6th-8th Grade Boys:

State Champion: St. Anthony Academy (Dallas)

State Runner-Up: Northwest Preparatory Academy (Houston)

State Qualifiers:

Harmony School of Innovation Carrollton (Dallas)

Harmony School of Nature & Athletics (Dallas)

Harmony Science Academy (Houston)

IDEA Mission (The Valley)

IDEA San Benito (The Valley)

Northwest Brazos School for Inquiry & Creativity (Houston)

Pegasus School of Liberal Arts & Sciences (Dallas)

WALIPP-TSU Preparatory (Houston)

__________________________________________________

2010-2011 Basketball

Basketball Rules: Word Document

Basketball Rules: PDF

High School Basketball Stat Tracking Form: Word Document

High School Basketball Stat Tracking Form: PDF

 

 

Weekly Sports  Page

InformationContact TCSAALRegisterCalendarImportant DocumentsBecome a SponsorSponsorsGeneral RulesTCSAAL StoreBecome a FriendParticipating SchoolsRefund Policy

Archives:

Basketball 2009-2010

SCHEDULES

Dallas 6th - 8th Grade Boys Division 1 Schedule
Dallas 6th - 8th Grade Boys Division 2 Schedule
Dallas 6th - 8th Grade Girls Schedule
Houston 6th - 8th Grade Boys Division 1 Schedule
Houston 6th - 8th Grade Boys Division 2 Schedule
Houston 6th - 8th Grade Girls Schedule
Dallas High School Boys Division 1 Schedule
Dallas High School Boys Division 2 Schedule
Dallas High School Girls Schedule
Houston High School Boys Division 1 Schedule
Houston High School Boys Division 2 Schedule
Houston High School Girls Schedule

San Antonio High School Boys Schedule

The Valley 6th - 8th Grade Boys

The Valley 6th - 8th Grade Girls
The Valley High School Boys

The Valley High School Girls

Standings

 (scroll down for more)

DALLAS

Dallas 6th - 8th Grade Boys Division 1

Dallas 6th - 8th Grade Boys Division 2

St. Anthony 8-0* HSNA 8-0*
Pegasus 4-4* HSIC 6-2*
Summit 4-4^ Quest 2-5^
Destiny 3-5^ HSAD 2-6^
Fliers 1-7^ HSAGP 1-6^
Top 2 teams advance to playoffs Top 2 teams advance to playoffs

* clinched playoff spot         ^eliminated from playoffs

Dallas 6th-8th Grade Girls

St. Anthony 8-0*
HSNA 7-1*
Summit 4-4^
Pegasus 4-4^
HSIC 1-7^
Destiny 0-8^
Top 2 teams advance to playoffs

* clinched playoff spot         ^eliminated from playoffs

Dallas 9th-12th Grade Boys Division 1

Dallas 9th - 12th Grade Boys Division 2

Pegasus 10-0* FWCAN 9-0*
Williams 8-2* Denton 7-3*
Landmark 7-2* Richardson 6-4^
Summit 5-5^ Richard Milburn FW 4-6^
Quest 3-5^ North Richland Hills 3-7^
Legacy 2-7^ Lewisville 0-9^
HSA Euless 1-7^  
HSAGP 0-8^  
Top 3 teams advance to playoffs Top 2 teams advance to playoffs

* clinched playoff spot         ^eliminated from playoffs

Dallas 9th-12th Grade Girls

Summit 9-1*
Pegasus 9-1*
Williams 7-3*
Quest 5-5^
Legacy 4-5^
HSAGP 3-6^
HSA Euless 1-7^
Landmark 0-10^
Top 3 teams advance to playoffs

* clinched playoff spot         ^eliminated from playoffs

HOUSTON

Houston 6th - 8th Grade Boys Division 1

Houston 6th - 8th Grade Boys Division 2

NWP 8-0* NW Brazos 6-2*
HSAH 6-2* Walipp 5-3*
E. West 3-5^ Odyssey 3-4^
Serenity 2-6^ Pro Vision 3-5^
E. Central 1-7^ Sanchez 2-5^
Top 2 teams advance to playoffs Top 2 teams advance to playoffs

* clinched playoff spot         ^eliminated from playoffs

Houston 6th-8th Grade Girls

NWP 7-1*
HSAH 7-1*
Serenity 4-4^
E. Central 4-4^
E. West 2-6^
KSA 0-8^
Top 2 teams advance to playoffs

* clinched playoff spot         ^eliminated from playoffs

Houston 9th-12th Grade Boys Division 1

Houston 9th - 12th Grade Boys Division 2

Girls & Boys 9-0* CAN Main 9-1*
Hope 7-1 Hobby CAN 8-2*
Tekoa 5-3 Heights 6-4^
STEM Central 3-6^ Vision Academy 3-7^
STEM West 3-7^ Brazos 3-7^
Bob Hope 0-10^ Southwest Schools 1-9^
Top 2 teams advance to playoffs Top 2 teams advance to playoffs

* clinched playoff spot         ^eliminated from playoffs

Houston 9th-12th Grade Girls

Girls & Boys 8-1*
Bob Hope 4-4*
STEM Central 3-6^
STEM West 2-6^
Top 2 teams advance to playoffs

* clinched playoff spot         ^eliminated from playoffs

SAN ANTONIO

San Antonio 9th-12th Grade Boys

Por Vida 6-0*
HCK 6-2*
CCHC 3-3^
Destiny 2-6^
HFA 1-7^
Top 2 teams advance to playoffs

* clinched playoff spot         ^eliminated from playoffs

THE VALLEY

The Valley 6th - 8th Grade Boys

The Valley 6th - 8th Grade Girls

Mission 6-1* San Benito 7-0*
San Benito 5-0* San Juan 6-2*
San Juan 4-4^ Mission 3-4^
Alamo 1-5^ Alamo 2-6^
Pharr 1-7^ Pharr 1-7^
Top 2 teams advance to playoffs Top 2 teams advance to playoffs

* clinched playoff spot         ^eliminated from playoffs

The Valley High School Boys

The Valley High School Girls

Mission 8-0* Alamo 8-0*
San Benito 4-3 San Juan 5-3
San Juan 4-3 San Benito 4-3
Alamo 2-4 Mission 2-5^
Pharr 0-8^ Pharr 0-8^
Top 2 teams advance to playoffs Top 2 teams advance to playoffs

* clinched playoff spot         ^eliminated from playoffs

 

 
 
 
 

 

Web page visits since 8/24/09