Texas Charter School

             Academic & Athletic League

 

Serving 70 charter schools and growing!

Phone: 512-992-7876    Email: texascharter@gmail.com    Address: 6633 Hwy 290 East, Suite 208 Austin, TX 78723     Fax: 512-291-6558

Home Page Athletics Volleyball6-Man TackleFlag FootballCross CountryBasketballSoccerTrack & FieldSoftballBaseballCheerleading Academics  Math OlympiadSpelling BeeChessDramaGeography BeeScience OlympiadChoir

___________________

Mission

The Texas Charter School Academic & Athletic League works to aid the individual growth of  Texas' charter school students, by using  academic and athletic competition, to promote teamwork a healthy lifestyle and the constant pursuit for  academic excellence.

Vision

TCSAAL will develop and maintain annual sport leagues and academic competitions as a venue to showcase charter school students in Texas.

TCSAAL 2010-2011 Basketball All-Region &

All-State Teams

 

Weekly Sports  Page

InformationContact TCSAALRegisterCalendarImportant DocumentsBecome a SponsorSponsorsGeneral RulesTCSAAL StoreBecome a FriendParticipating SchoolsRefund Policy

 

Girls Basketball All-Regional Teams:

Dallas Division:                                                            Houston Division:

JaWanda Adams             Summit International                  Kashell Moore               Girls & Boys

Silvia Ayala                   Williams Preparatory                   Tyarneka McCloud        Girls & Boys

Maria Castanon              Williams Preparatory

Jasmine Lucero              Summit International

Anna Martinez               Pegasus

Daniela Martinez            Williams Preparatory

Stephanie Rico               Pegasus

Raechelle Robles            Summit International

Lilivette Viera                Williams Preparatory

Dyshawnica Wash          Pegasus

 

Boys Basketball All-Regional Teams:

Dallas Division:                                                            San Antonio Division:                          

Brandon Anderson          Pegasus                                    Francisco Avila              CCHC              

German Aragonez          Summit                                     Jose DeLaVega              CCHC              

Joseph Grant                  Winfree Denton                        John Rick Lobrano         Higgs Carter King 

Johnny Hutchinson         Winfree NRH                            Adolph Mendoza            CCHC              

Rashawn Lockett            Winfree Richardson                   Corneilia Moore             Higgs Carter King   

Rodney Pearson             Winfree Richardson                    Gabriel Morales             Higgs Carter King  

Eljin Sargent                 Pegasus                                      Bry-Alika Rideb             CCHC              

Theo Snyder                  Winfree Denton                         Felix Untalan                 CCHC

Kevin Sullivan               Winfree NRH

The Valley Division:

Gilbert Anzaldua            IDEA Mission

Josh Espericueta             IDEA Mission

Alex Estrada                  IDEA Mission

Luis Quintanilla             IDEA Mission

Armando Ramirez          IDEA Mission

 

 

Girls Basketball All-State Team:

JaWanda Adams          Summit International

Silvia Ayala                 Williams Preparatory

Maria Castaņon            Williams Preparatory

Jasmine Lucero            Summit International

Anna Martinez             Pegasus School of Liberal Arts & Sciences

Kashell Moore             Girls & Boys Preparatory Academy

Daniela Ramirez          Williams Preparatory

Stephanie Rico             Pegasus School of Liberal Arts & Sciences

Raechelle Robles         Summit International

Lilivette Viera              Williams Preparatory

 

Girls All-State Academic Team:                                        

Daniela Ramirez          Williams Preparatory                        

 

Girls All-State Honorable Mention:                                   

Tyarneka McCloud     Girls & Boys Preparatory                   

Dyshawnica Wash      Pegasus          

 

 

Boys Basketball All-State Team:

Brandon Anderson      Pegasus School of Liberal Arts & Sciences

Gilbert Anzaldua         IDEA: Mission

German Aragonez       Summit International

Jose DeLaVega          City Center Health Careers

Joseph Grant               Winfree Academy: Denton

Johnny Hutchinson      Winfree Academy: NRH

Rashawn Lockett        Winfree Academy: Richardson

Rodney Pearson          Winfree Academy: Richardson

Eljin Sargent                Pegasus School of Liberal Arts & Sciences

Theo Snyder               Winfree Academy: Denton

 

Boys All-State Academic Team:

Francisco Avila           CCHC

Bry-Alika Rideb         CCHC

 

Boys All-State Honorable Mention:

Francisco Avila           CCHC

Josh Espericueta          IDEA Mission

Alex Estrada               IDEA Mission

John Rick Lobrano      Higgs, Carter, King

Adolph Mendoza        CCHC

Corneila Moore           Higgs, Carter, King

Gabriel Morales           Higgs, Carter, King

Luis Quintanilla            IDEA Mission

Armando Ramirez       IDEA Mission

Bry-Alika Rideb         CCHC

Kevin Sullivan            Winfree NRH